Men feministernas standardtwitterrage uteblev. Jag vet inte varför men deras tangentbord kanske har sinat på månadskvoten av svordomar, versaler, könsord, förolämpningar och allmänt dåligt beteende och behöver laddas upp igen? Några grejer hittade jag men det var en mild sommarbris i jämförelse mot förra veckan. Eller så blir man avtrubbad helt enkelt!
Så jag kommer med en rekommendation istället nu när det till slut har blivit vintertider i Sverige och det handlar ju om plogning givetvis. Ni vet ju om att i Sverige så ska man inte ploga på ett sådant sätt att att man ser till att så många som möjligt drar nytta av det utan så länge det inte gynnar några män så är det jättebra.
Det var ju Jenny Wennberg som kom på den här ytterst geniala iden och hon har inte legat på latsidan utan har nu uppfunnit Kärringplogen
Så fort en trevlig feminist ringer och klagar på den gubbiga snöröjningen, det kommer att ske, tro mig, så tar ni kontakt med Wennbergs Plog och Hemkört och då kommer hjälpen efter ett tag med de nya innovativa Kärringplogarna! Wennbergs rekommenderar särskilt modellen som fästs på på de chica damskorna för på det viset kan alla kärringar ploga där de vill ta sig fram!
Vill ni ha en demonstration innan den mesta snön kommer och har tur så kanske Fröken Kärringplog själv kommer och visar den praktiska skomodellen!
Vad väntar ni på? Slå till nu, lagret är begränsat och succén given! Väl använda skattemedel eftersom även räddningstjänst, ambulans, polis och liknande också kan ta sig fram i spåren efter alla kärringar som plogat åt dem!
Annat:
Genusdebatten: ”Feministexperter”
AVFM Sverige: ”Belinda förordar ett vi-och-dom-tänkande”
Jämställdhetsfeministern: ”Feminist avslöjar: så kan vi stoppa alla våldtäkter – och mord!”
MVH
Fugen
/ 01/31/2014Något för Vinnova att lägga pengar på
Kristian
/ 01/31/2014”Det är inte fråga om kvinnohat utan ett sätt att lyfta ett viktigt problem.”
MiT
/ 02/01/2014Fugen:
Japp, en given succé!
MiT
/ 01/31/2014Kristian
/ 01/31/2014Blockchoklad!
Eller … ja, nåt sådant.
MiT
/ 02/01/2014Kristian:
Haha, inte en aning, ingen jag följer
per Hagman
/ 01/31/2014Du e kul du…bilden på den feministiska kærrringen va bra..sparat den.
Cissi friberg her oven…vilken lol-tonåring…ungf som en fjortis.
Men det måste væl finnas tuffare kerringar en denne fjortis?
.
Per Hagman
MiT
/ 01/31/2014Jodå, gatunamn är viktigt, så gamla strukturer försvinner…
Pinjata
/ 01/31/2014De enda som bryr sig om en sådan sak är feminister som alltså säger att kön är en social konstruktion…
MiT
/ 02/01/2014Pinjata:
Så fantastiskt är det… 🙂
MiT
/ 01/31/2014MiT
/ 01/31/2014Hahaha
Pelle2
/ 01/31/2014Jag kommer sluta lyssna på kvinnliga artister före att jag är tillräckligt påverkad av tokfeminister som det är.
Nej, det kommer jag naturligtvis inte göra för jag tror inte på barnsliga symbolhandlingar.
MiT
/ 02/01/2014Pelle2:
Nä, man kan överlåta åt dem att vara barnsliga. 🙂
Kristian
/ 01/31/2014Jag skall filtrera bort fysiska produkter som skapats eller hanterats av män … nej, svarta … nej, Judar … nej, Kineser. Blev ingenting kvar där. Blir till att odla sin täppa och spinna sitt lin och .. bygga sin mobiltelefon. Och sitt mobilnät.
Går det bra om de kvinnliga musikerna understöds av manliga ljudtekniker, producenter, musikförlagsägare?
MiT
/ 02/01/2014Kristian:
Så länge det handlar om tunga, kanske skitiga ickestatusjobb så går det bra.
MiT
/ 01/31/2014https://twitter.com/talgboll/status/429196694094622720
https://twitter.com/YlvaHabel/status/429197642493853696
https://twitter.com/talgboll/status/429198624430387200
Pelle2
/ 01/31/2014Har du sett vad din roll i förtrycket är Talgbollen och vad gör du i så fall åt det mer än att
anklaga andra för rasism och annat förtryck.? För du är väl inte så korkad att du tror att det bara är andra som förtrycker när du generaliserar så grovt som du gör ?
Anders Senior
/ 01/31/2014Denna var ju en höjdare! Så tidigt på året!
Att de som spelar ut kön mot varann kritisera de som spelar ut ögonfärg mot varann.
Helt underbar redogörelse för hur blind man kan bli….
MiT
/ 02/01/2014Anders Senior:
De är fantastiska! Och det kommer att bli värre… 😉
Kristian
/ 01/31/2014Experimentet var intressant, om än fullständigt förkastligt att utföra på små barn.
http://en.wikipedia.org/wiki/Jane_Elliott
Ungefär vad feminister tycker pojkar borde utsättas för.
Kristian
/ 01/31/2014För övrigt var/är det experimentet medvetet styrt mot ett valt mål.
Kristian
/ 01/31/2014”Men, erkänn nu, män som arbetar med barn, lite pedofiler är ni väl till mans?”
”_De_ andra” hade en lärare skrivit på min tid.
MiT
/ 01/31/2014https://twitter.com/talgboll/status/429165867440816128
Pelle2
/ 01/31/2014För min del kan melodifestivalen bestå av enbart kvinnor,homosexuella,Queer och transpersoner. I couldn’t care less.
Fugen
/ 01/31/2014Gör den inte det då?
Pelle2
/ 01/31/2014Ha,ha. Jo, det verkar ju i alla fall som om det är tjejer,kvinnor och homosexuella som är den stora målgruppen för denna otroligt tråkiga tillställningen.
Felet är väl att det finns några män överhuvudtaget som uppträder,att den ena programledaren är man samt att det förmodligen är många män med i produktionen. Får feministerna bara bukt med dom gubbslemmen så blir melodifestivalen helt jämställd 😉
Hjalmar
/ 01/31/2014Finns det något som talgbollen INTE förklarar med ”strukturer och patriarkat”?
MiT
/ 02/01/2014Hjalmar:
Nej.
😉
robjoh
/ 01/31/2014Jo för melodifestivalen är helt klart något som män vill se på. Jag har så många manliga vänner som bara älskar att titta på melodifestivalen.
MiT
/ 02/01/2014robjoh:
Eller hur! Den jättemanliga verksamheten schlager 🙂
Markus
/ 01/31/2014Det oerhört stora manliga intresset i melodiefestivalen är ju oändligt. Kan vara det manligaste som finns att deltaga i melodifestivalen
MiT
/ 01/31/2014Mmmm, klok kille…
Pelle2
/ 01/31/2014Japp, vi som är jämställdister är naturligtvis SD:are,nazister och Breivikare.
Feminister hjälper kanske kvinnor och flickor men definitivt inte pojkar och män.
Vad gör förövrigt Jacob mer än att stötta feminister på nätet ?
MiT
/ 02/01/2014Pelle2:
Det är heltidsjobb…
Hjalmar
/ 01/31/2014Tja, jag kommenterar inte alls på de så kallade hatbloggarna. Inte heller de feministiska bloggarna – som så ofta vräker ur sig hat mot män i allmänhet, och vita heteromän i synnerhet.
Pelle2
/ 02/01/2014Jag har aldrig ens varit inne på avpixlat men det är ju så typiskt feminister att köra med guilt by association. Dom har väl fått lära sig den metoden av den heliga Maria Sveland.
MiT
/ 01/31/2014Skrev en kommentar men den kommer nog inte med gissar jag
http://na.se/nyheter/lanet/1.2364521-diskutera-vad-betyder-feminism-for-dig-?articleRenderMode=article_full_discussion
Kristian
/ 01/31/2014Finns med ännu så länge.
Leif
/ 02/01/2014Skrev en kommentar där med ungefär följande ordalydelse:
”Nu kan det kanske vara dags att titta på Hjernevask, ett program som Sveriges Television garanterat aldrig kommer att sända, även om man numera sänder en hel del program från NRK.”
Jag uttryckte mig antagligen för grovt, för den verkar inte ha gått igenom nålsögat, vilket däremot följande kommentar gjorde:
”jävla skitsnack att det handlar om att vi hatar män, det handlar om att kvinnor är människor o ska ha lika rätt, spyr på allt skitsnack o alla fördomar äcklar mig i alla former! Jag har diagnoser o blir missförstådd av ”normala” människor usch bort med skiten! Bort med all jävla rasism,homofobi o kvinnoförakt!!”
Och det var förstås mer nyanserat.
bergersjo
/ 01/31/2014Själv skrev jag om fittstim. Twitter behövs inte, allt man behöver göra är ta sig en egen funderare på programmet! 😉
http://bergersjo.wordpress.com/2014/01/31/feminismen-ett-monster-med-manga-huvuden/
MiT
/ 02/01/2014bergersjo:
Men twitter är en fantastisk källa för ofrivillig humor, fast inte den här gången eftersom de måste ladda tangentborden med nya oförskämdheter 😉
Joel
/ 01/31/2014Kristian
/ 01/31/2014@Ciskrig: Slå upp ”koncentrationsläger” för helvete.
Joel
/ 01/31/2014Första försöket till en embed, gick åt fanders.
Hjalmar
/ 01/31/2014Det brukar fungera att välja tweetets ”detaljer”, vänta på att tweetet kommer upp i eget fönster, och kopiera (ctrl-c) adressfältet, som man sedan klistrar in (ctrl-v) där man vill ha det. Hoppas det funkar nu:)
MiT
/ 02/01/2014Joel:
Fixat. Klistra in den unika länkadressen till tweeten, den slutar på en massa siffror.
MiT
/ 01/31/2014Det är inte alls vad de alltid har sagt
Kristian
/ 01/31/2014Lite historik hade varit bra, har jag läst fel eller är det bara sista årets resultat?
Och, som andra alltid har sagt: snacka går ju.