Det verkar i alla fall Totte Smurfström på smurfheter24 tycka då han i flera ”krönikor” prytt just ”krönikorna” med bilder på bara huvuden som ser ut att vara avhuggna. Först var det ””Det enda som är värre än män är gubbar”” (unvis.it-länk) som illustreras av den här bilden
Läs gärna vad han skriver om folk där, hans förakt för äldre människor är nästan gränslöst…
Den andra från Totte Smurfström är ”Hej Marcus Birro – du är en idiot, men vi kan lösa det tillsammans” (unvis.it-länk) och den illustreras av den här bilden
Läs gärna hans ”krönika” om Birro också, den är så full av logiska kullerbyttor jämfört med vad Totte själv ger uttryck för i sina egna texter att man bara häpnar!
Smurfheter24 har även en #NoHateSE och de vill att man ska maila in tips till dem. Gammelsmurfen själv, Henrik Erikssmurf, har även skrivit en artikel om näthat ”Öppna upp mediernas kommentarsfält och lyssna på näthatarna” (unvis.it-länk). Han var i alla fall så storsint att han inte illustrerade artikeln med avhuggna huvuden…
Men vad han menade är att att man ska våga prata med sina läsare och med det antar jag att han menar att skribenterna ska delta i kommentarsfältet åtminstone lite i alla fall. Och så menar han att media måste ta sitt ansvar. Men när det gäller dem själva så vet jag inte om det kan kallas ansvar att låta en som Totte skrika ut sitt oreserverade hat i tid och otid. Det är heller inte ansvar att låta till exempel Irena Pozar publicera den ena märkliga krönikan efter den andra i en aldrig sinande ström, alla med en hatiskt underton.
Och det där med att lyssna på läsaren låter ju fint och så. Det har faktiskt hänt någon gång att artikelförfattare har deltagit lite i kommentarsfältet men de svarar ALDRIG på några frågor om hur de kan vara så inkonsekventa som de faktiskt konstant är. När folk visar att de har grovt fel och bevisar det så försvinner de tyst bort från kommentarsfälten och lyser därefter enbart med sin frånvaro. De VÄLJER att helst bara svara på någon kommentar som eventuellt är extra korkad men aldrig på genomtänkta och underbyggda. Men Totte till exempel vill inte alls beblanda sig i kommentarsfältet till någon av ”krönikorna” som illustreras med avhuggna huvuden så gammelsmurfens ord är ganska mycket luft och inget annat eftersom den var skriven två dagar innan den om Birro och Totte inte skrivit en rad i kommentarsfältet…
Men jag tror att det bara finns ett sätt att få bort eventuellt näthat kopplat till artiklar/krönikor/whatever och det är att man slutar publicera smörja som genererar det. Och nej, man ska inte låta en pöbel diktera villkor för vad som ska publiceras men smörja har inte publicerats innan nätet så varför ska man göra det nu? Om man skriver sådan smörja som till exempel Pozar och Totte brukar göra och samtidigt inte vet om att de människorna som de konstant spottar och pissar på reagerar så är de kanske inte rätt personer att skriva på en ganska stor plattform som når många? För kommentarerna speglar ofta innehållet i texterna och inget annat, korkat innehåll ger korkade kommentarer. Ingen raketforskning direkt…
********************
Genusdebatten: ”Perukklubben – boken som mörkades”
Susannas Crowbar: ”Ylva Johansson ser rosa”
Sannolikt och sannolikt osannolikt: ”Nej, jag är fan i mig inte feminist!”
MVH
bashflak
/ 11/08/2014Pozar har belönats med nytt jobb på Expressen
http://www.expressen.se/nyheter/alla-hot-och-allt-hat-maste-fa-ett-slut/
MiT
/ 11/08/2014Det är skrämmande hur sådan skit hon skriver belönas på det viset. Belönar man dåligt beteende så tar det ju aldrig slut. Det är som att förstärka ett dåligt beteende hos en hund med beröm och godsaker.
anonym
/ 11/08/2014http://www.onewaycommunication.co/gastblogg-en-transkvinnas-tankar-om-cishat/ Jag antar att ni har läst den här.
Det är rätt märkligt hur så många människor som säger sig vilja ha ett samhälle fritt från hat själva öser på med hat.
MJ
/ 11/08/2014Jag tycker faktiskt synd om de där människorna, de lever i en så ängslig värld full av bitterhet och ångest över allt hela tiden. Det är tråkigt att de ska släppa ut det genom att hata andra människor, men inte alls ovanligt.
Jag tänker på det löst sammansatta grabbgäng som jag växte upp med, det var flera mindre grupper av kompisar som antingen tyckte om varandra i gäng eller tyckte illa om andra gäng. Det var råbarkade killar, det var mycket fylla och slagsmål och fördomsfulla uttalanden haglade som om det var en tävling. Om någon inte delade med sig så var han en jude, om någon köpt en fin jacka så var han en bracka, rapmusik kallades för negertramp osv.
Men gissa vilka som kände sig hemma i den miljön och alltid behandlades med samma respekt (ofta uttryckt i ironisk respktlöshet, mot alla) som alla andra? Jo bögen och blatten. För varken bögen eller blatten var mer känsliga för vad de var än vad tjockisen, dvärgen (ca 170 cm) och bonnen var.
anonym
/ 11/08/2014”Jag tycker faktiskt synd om de där människorna, de lever i en så ängslig värld full av bitterhet och ångest över allt hela tiden. Det är tråkigt att de ska släppa ut det genom att hata andra människor, men inte alls ovanligt.”
Fast det är ju bara vita män som kan vara obefogat kränkta. När Fanny Åström skriver om sitt manshat, så är det ju för att hon bearbetar sina upplevelser.
bergersjo
/ 11/08/2014Dock blev jag positivt överraskad över hur mycket kloka kommentarer som skrivits till texten, det var många läsare där som var negativt inställda till hat, även cishat och manshat! 🙂 Det hade jag inte trott.
…och på samma sida råkar jag läsa en av världens kanske mest förvirrade och verklighetsfrånvända feminist, Natasha ”Lady Dahmer” Blomberg, uttrycka sig om islam:
”Kvinnosynen i Islam skiljer sig ganska lite från kvinnosynen i Sverige”. Undrar om det är det mest korkade hon någonsin vräkt ur sig? Uppenbarligen har den där galningen INGEN koll på varesig kvinnosynen i Sverige eller i Islam.
http://ladydahmer.nu/kvinnosynen-i-islam-skiljer-sig-ganska-lite-fran-kvinnosynen-i-sverige/
wigwag
/ 11/08/2014Fast jag håller med LD i det där. Muslimska kvinnor och svenska kvinnor i största allmänhet ser ungefär lika bra. Har lika bra kvinnosyn helt enkelt. Eller hur menar hon egentligen? ehh.. Blir så förbannad..
Pelle2
/ 11/08/2014Citat från Lady D:
”Muslimska mäns syn på kvinnor skiljer sig ganska lite från exempelvis kristna mäns syn på kvinnor eller svenska mäns syn på kvinnor. Män förtrycker. Inte Islam. Män förtrycker och tar sig friheter på kvinnors bekostnad. Och detta sker i alla samhällen runt om i världen. I såväl Sverige som Iran. Samma strukurer. Samma tankesätt. Samma kvinnosyn. Oavsett vilket land vi lever i. Män som hatar kvinnor kommer nämligen hitta alla möjliga ursäkter för att rättfärdiga sitt förtryck. Religion är bara en av dessa.”
Vilka rättigheter har inte svenska kvinnor som svenska män har ? Vad kan en svensk man göra som inte en svensk kvinna kan göra rent lagligt ?
Om inte Lady D ser några skillnader på våra samhällen så tycker jag att hon skall emigrera till valfritt muslimskt land och försöka driva sina teorier där.
halvgrek
/ 11/08/2014nu krymper expressens upplagor ännu mer
MiT
/ 11/08/2014Pelle2
/ 11/08/2014Totte Löfström anklagar Birro för att skriva nedsättande om gruppen muslimer utifrån några få extremisters beteende.
Citat Löfström
” Ett fåtal våldsbejakande extremister kan aldrig representera en och en halv miljard människor. Lika lite som att en idiotisk och halvgalen kristdemokrat kan representera alla kristdemokrater. Eller vill du bära hundhuvudet för pedofili och annat skräp som görs av personer som inom den katolska kyrkan?”
Själv skriver han nedsättande om män och gubbar och verkar då inte ha några problem med att generalisera.Lite feministisk dubbelmoral alltså.
Svenne
/ 11/08/2014Alla dessa PK-smurfar… De vill uppmärksammas, och få en karriärknuff, genom att vara ännu PK-smurfigare. Vi får väl se hur länge alla dessa tusentals så kallade journalister har ett jobb att gå till, folk verkar ju tröttna på smurfheterna.
MiT
/ 11/08/2014Se där ja, Irena Pozars kille har haft en vecka på instagramkontot ”Machokulturen” https://archive.today/f2sHr
Twitterkontot (gissar att det även gäller instagramkontot) skapades av en ”komiker” som heter Eric Alvekrans som gärna späkar sig själv inför LD för att framstå som extra fin och god. Han kanske tror att han ska få några extra gig?
anonym
/ 11/08/2014Det tragiska är att Irenas pojkvän är precis den typen av man som skulle få en spottloska i ansiktet av båda Fanny Åström och Lady Dahmer. Totalt osjälvständig, lägger allt ansvar för sitt mentala välbefinande på kvinnan.
anonym
/ 11/08/2014Vad oväntat att superfeministen Irena Pozar har en pojkvän som är 5 år äldre än vad hon är.
MiT
/ 11/08/2014Tror du de bakar surdegsbrödet tillsammans? 😛
anonym
/ 11/08/2014Jag höll på att börja kräkas. Själv fick jag byxorna neddragna på högstadiet, av en annan kille. Fast jag antar som vanligt att det inte räknas.
bergersjo
/ 11/08/2014Nej det räknas inte, det hör till ditt privilegium! 😉
anonym
/ 11/08/2014https://twitter.com/ericalvekrans/status/530396894472994816 Är det någon som är förvånad? Vet ni vad som skulle vara helt obeskrivligt nyskapande? En feministisk satsning för att nå ut till män som inte redan har bestämt att källan till allt manligt lidande är andra män.
Butter
/ 11/08/2014Nej nu jämrans smurfhatare! Jag gillar faktiskt de små blå smurfarna och tycker det är en skymf att likna dessa varelser med genustomtar! Så förbaskat typiskt patriarkalistískt!
Anders/AV
/ 11/08/2014Vad förvånad han ska bli den dagen då han ser sig i spegeln och inser att han själv blivit en sån där hemsk gubbe han föraktar. Killen verkar ganska kort om huvudet utan framförhållning.
Censur
/ 11/08/2014OT men censur verkar vara något av som kommer mer och mer i feminismens tidevarv:
http://www.svt.se/nyheter/regionalt/vasterbottensnytt/juholts-film-censurerades
Detta i en av feminismens huvudstäder UMeå
Liknande skedde i Kiruna efter hockeyklubbens hbt-certifiering.
sådan är den kommunismen.
bergersjo
/ 11/08/2014En felaktighet bara: Det publicerades massor av smörja även före internet. Skillnaden är att nu kan vem som helst utan problem själv publicera kloka motkommentarer till smörjan, vilket var mycket svårare före internet.
MiT
/ 11/08/2014robjoh
/ 11/09/2014om man inte köper snacket om att religioner är farliga så är man helt jävla historielös.
Grodan Boll
/ 11/09/2014Snippet från Stephen Fry (och Hitchens) debatt om religion (katolisism i det här fallet) är ”a force for good?”.
Ja det var slagsida på den tillställningen =)
Dreadlock
/ 11/12/2014Ett helt brilliant föreläggnade av Fry. Minns detta mycket väl. Fry´s vapenbroder Hitchens kvaddade väl återstoden av den skenheliga kyrkan av det uppspikade liket på korset som representerar något slags patriarkalisk självklarhet.
Fördelen med antika kristna ideal är att man kan uppdatera dem till vilket århundrade som helst, om det finns tillräckligt med PR-konsulter.