Ja vad händer när forskning, fakta och kunskap möter Margot Wallström?
Då ska forskning, fakta och kunskap krypa tillbaka under den sten den kom ifrån. Eller budbäraren av det eftersom han, vad jag förstår, inte så ofta hänvisar till sin egen forskning. Det är alltså Margot Wallströms, och genom hennes ställning som utrikesminister, också Sveriges inställning till helt vanlig och normal forskning och kunskap. Och högst troligt även SVD Kulturs inställning då de anser att samma forskning och resultat, som alltså är helt normal och etablerad i resten av världen, är ”kontroversiell”. För det är vad SvD menar.
Är det någon som sett Wallström eller SvD Kultur säga att den sk ”genusforskningen” ska krypa tillbaka under en sten och gömma sig? Nä, inte jag heller. Och det hade dessutom varit helt korrekt att säga det om just ”genusforskningen” eftersom den bara är extremistisk politisk ideologiproduktion och inget annat. Och på vilket sätt han är kontroversiell som SvD Kultur påstår vet jag faktiskt inte, det lilla jag hört och sett av honom är ju mer att han är synnerligen korrekt och rak i sin kommunikation. Det är väl kanske det som är problemet för t ex SvD Kultur, ministrar, politiker och journalister? När han är i gång så kan de inte komma med sitt flummiga skit och hittepå längre eftersom det varje gång blir pinsamt uppenbart att det är just flum och hittepå?
Här kan ni själva höra Wallström säga ungefär det som SvD Kultur påstår att hon sade.
Men det är inte bara Wallström som skarpt ogillar forskning och fakta
utan Annie Lööf är inte heller så förtjust i det konceptet. Både Wallström och Lööf gillar hittepå och ideologisk politisk propaganda från genusfältet. De båda tycker det är mycket bättre nämligen. När Peterson kommer med helt normala, vanliga och väl kända forskningssamband så säger Lööf bara att hon inte håller med om det.
Här är en text om Annie Lööfs besök i Skavlan och mötet med Peterson.
Men Wallström är oförskämd över alla gränser och hon borde be om ursäkt! Man måste kunna begära av en minister att hon kan hantera resultat som helt normal forskning kommer fram till.
En annan sak, det har ju varit lite val och sånt i USA och SVT har haft kollektiv spontanorgasm över att två muslimer valts in i kongressen. Kvinnor dessutom och för demokraterna vilket då är trippel jackpott hos SVT. Bergfeldt har med ett brett leende rapporterat om detta.
Kommer ni ihåg docenten som startade drev mot GP:s Teodorescu? Det här är MYCKET intressant…
MVH
MiT
/ 11/07/2018”Fogden la beslag på Khalifas insamlade pengar”
https://doku.nu/2018/11/07/fogden-la-beslag-pa-khalifas-insamlade-pengar/
Rikard
/ 11/07/2018Hej.
‘Kom inte till mig med era vetenskapliga betänkligheter; det är ju ändå underbar genusteori!’
För att besvara frågan: när fakta och Wallström möts, dör fakta, då Wallström besitter makt.
Kamratliga hälsningar,
Rikard, fd lärare
Senior
/ 11/08/2018Precis så.
Jämför valfri kommuniststat.
MiT
/ 11/07/2018”Another ‘asylum seeker’ pulled from school because he might actually be 30 not 15”
https://metro.co.uk/2018/11/07/another-asylum-seeker-pulled-from-school-because-he-might-actually-be-30-not-15-8115068/
MiT
/ 11/07/2018Kristian
/ 11/07/2018Jag har läst den senaste boken. Vet inte vad dumskallar talar om.
”Inte mycket till vetenskap” – vad menar han?
Råd, fakta, illustrerande anekdoter … vad är det konkret som är fel?
Olof
/ 11/08/2018Har inte läst boken, men om det är vetenskapen man vill åt är det ju snarare hans vetenskapliga publikationer man bör läsa. Gör han källhänvisningar från boken?
Inte för att det behövs, jag har inte sett att han påstått att den senaste boken är vetenskap per se.
Kristian
/ 11/08/2018Nej, han har väl varit tydlig med att den hamnar i ”self help” och inte är ”forskning.”
G
/ 11/08/2018MiT
/ 11/07/2018MiT
/ 11/07/2018hllviken
/ 11/08/2018grodan boll
/ 11/08/2018Men har han rakat benen och är inte hans kjol aningen kort?
MiT
/ 11/07/2018Bamse
/ 11/08/2018Usel liknelse Özz! Å apornas vägnar hör det också till sak att alla apor inte lever i likadana sociala strukturer.
Ser vi till exempelvis chimpansen ser den definitivt inte på flocken som ”apa som apa”. De lever i ett ytterst hierarkiskt samhälle. Hanarna dominerar generellt sett honorna men alfahanen behöver ändå vara accepterad av honorna för att kunna hålla sig kvar vid makten.
https://en.wikipedia.org/wiki/Chimpanzee#Social_structure
Olof
/ 11/08/2018Min dåliga hjärna spelade ett spratt med mig och jag läste först afghanen istället för alfahanen…
Kristian
/ 11/08/2018Där har vi också en av orsakerna till människans höga intelligens, och apornas mycket lägre: kvinnor väljer, aphonor går till den starkaste.
En gorillahanne behöver bara vara stor och stark. För människohanar finns många olika sätt att konkurrera och visa att ens gener är värda att sprida.
Sedan borde vissa människor enligt lag förbjudas använda ord som ”jämlikar”.
G
/ 11/08/2018Blir det inte bättre här på genustomtarnas planet jorden så kan man fundera på att flytta till Apornas Planet utan trams, vet inte var planeten ligger exakt, men jag har sett filmerna så jag vet att den existerar…
Ivar L
/ 11/08/2018Tyvärr verkar ju Özz lyckats rida ut stormen. Jag har sett honom i TV och hört honom i radio. Fast troligtvis har han färre beundrare än tidigare det aset.
weasel
/ 11/08/2018Hoppas att Özz ”1,2 miljoner svenskar är apor” Nujens nästa krönika handlar om hur hemskt det är med sån där nazistfascistisk avhumanisering av människor…
Mike E
/ 11/07/2018Som vanligt saknar vänstern, och inte minst den outbildade lantlollan Wallström, förmåga att argumentera i sak och kommer med de vanliga korkade och motbjudande ad hominem attackerna. Vänstern uppför sig precis som Sovjetunionens international-socialister och Hitlers national-socialister.
hllviken
/ 11/08/2018Väsentligt för att ha rätt att döma andra, anser jag:
(Missförstå inte; jag ser inte till Skatteverkets bästa utan vad man ger tillbaka till det svenska samhället när man fått så mycket)
MiT
/ 11/07/2018Gorby
/ 11/07/2018Krutgumma 🙂
hehe
/ 11/08/2018Ivar L
/ 11/08/2018I Sverige hade hon väl dömts för rasism eller nått… Kanske lite bättre i Storbritannien?
MiT
/ 11/07/2018*https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10156038542733231&set=a.10150320256993231&type=3&__xts__%5B0%5D=68.ARDsOCnqYAEwoEms4P-kcftZS1z9xzSnoy0V3Lfd4H4xUraIE4EYD2OP3P2VXBS-a61zyFFrKVMxfICYo_fd2-R_MR6AaVKJ62Ke60NtlxHtQ4-JlMRIm0vtpL94dPYMxTBhWbXDc14O6uyCLzVwoUteW_9mrJ5VtzJPpmy82dkABvoQ_khwP-Njhs62U_N1znQvfpZ92jbEiNM19xKDROWbr8R3Qg7bsMGPstvYict_U-IAWvPXoFvE&__tn__=H-R*
Kristian
/ 11/07/2018Sanandaji länkar till kriminalvårdens egen statistik. Som existerar:
https://www.kriminalvarden.se/globalassets/publikationer/forskningsrapporter/langtidsdomda-man-och-kvinnor-i-sverigepdf
Motkraft
/ 11/08/2018Åh, så om vi ger alla som vistas i Sverige svenskt medborgarskap så står ju svenskar för 100% av överfallsvåldtäkterna!!! 🙂
Kronblom
/ 11/08/2018Hur många har belönats med svenskt medborgarskap efter att de har blivit dömda för våldtäkt? Finns det någon statistik på det?
Ivar L
/ 11/09/2018Konstigt nog upphör de vara svenskar om de skall berätta något spännande om sin kultur, sitt hemland, sin flykt eller om de blir utsatta av något brott av en svensk och måste berätta hur dåligt de blir behandlade av svenskarna.
I det här sammanhanget används för övrigt uttrycket ”majoritetssvenskar” ibland. Ett uttryck som troligen har bäst föredatum i Sverige. Undrar vad de kommer byta det mot när svenskar inte längre är i majoritet? Samma sak med ”majoritetskulturen”. Ni vet den där som förtrycker alla andra folk men som trots det lockar alla hit.
x
/ 11/09/2018Om alla blir svenskar så kan ju ingen bli dömd för ”hets mot folkgrupp” mer eftersom det är helt lagligt håna svenskar hur mycket som helst utan att det händer något…
Inget ont som inte har något gott med sig.
Kristian
/ 11/09/2018Tyvärr är formuleringen ”hota eller uttrycka missaktning för folkgrupp eller annan sådan grupp av personer med anspelning på ras, hudfärg, nationellt ursprung, etniskt ursprung, trosbekännelse eller sexuell läggning.”
Så ”ursprung” kan man säker hävda i många generationer – Palestinier ärver väl flyktingstatus – och man får vara försiktig med de andra.
Staffan Anderstig
/ 11/07/2018Okunskapen eller tvivel på etablerad kunskap en förberedelse för tiden då en bok från mellersta östern blir allas rättesnöre ?
Senior
/ 11/08/2018Ja, och med partiboken som ett mellanled.
-Men den biten har de inte insett, de tror det kommer att stoppa vid partiboken.
MiT
/ 11/08/2018Kära nån, läs tråden…
MiT
/ 11/08/2018MiT
/ 11/08/2018Så självgoda…
*https://www.facebook.com/srekot/videos/592770424474181/?__xts__%5B0%5D=68.ARAUWVQHSxkgtmnUGOOgvrh5D9XkW52r9K0n4l4wu2VhTFy3RMiqgMG5ByCWim97iRjANTzVP9hKTuAZh5UiqK6IvLHNjOtAiBBgyinjWKjOXvNKr19GqWKhViXCrbRq0psRVnm88rKvu3rT125CufQepdVJXO_gfxXAYkC_i74scKmG-bTuX5k8dA4cWa4v7_Y2_eJJ2bIHtfK1Bzugqckx2aZu7NqEeTX1IrFjmO76sNrevaGHepQfAf_TyRAssEJaDg&__tn__=-R*
Kristian
/ 11/08/2018Kastade ett öga på podden
”Avsnitt 157
[…]
vem blir till slut Demokraternas kandidat?”
”Avsnitt 159: Dan före dan – så går det för Demokraterna”
Anar en viss vinkling …
MiT
/ 11/08/2018*https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2013299675379729&set=a.408777545831958&type=3*
Kristian
/ 11/08/2018”S*** or get off the pot,” som man säger.
Ivar L
/ 11/08/2018”Ge dem samma plattform…” ??
Hur?
Han säljer ju ut sina föreläsningar själv….
Det är bara för dessa fantastiska kvinnor att göra samma sak. Utan bidrag också.
Ivar L
/ 11/08/2018Men apropå det här med stenen så publicerar psykologiforskaren Eric Mac Giolla (FoF: https://fof.se/artikel/jamstalldhet-innebar-konsskillnader) en jobbig artikel för Wallström precis nu. Den säger att hon har fel och Jordan rätt. Så jag förmodar att Göteborgs Universitet också skall krypa in under en sten enligt Wallström.
G
/ 11/08/2018G
/ 11/08/2018Kristian
/ 11/08/2018”Upp i brygga” måste det vara.
Det är väl inte gymnastik man avser med liknelsen?
G
/ 11/08/2018Kristian
/ 11/08/2018Fnordspotting: ”Att vara liberal är att inte förmå skilja orsak från verkan”
http://fnordspotting.blogspot.com/2018/10/att-vara-liberal-ar-att-inte-forma.html
”Att nationalismens ”gift” nu ”injiceras” i ”land efter land” beror inte, till skillnad från vad Dagens Nyheter antyder, på att nationalistiska demagoger fått en farsot att sprida sig över världen. Att nationalismen växer beror på att de flesta av västvärldens nationalstater nu, efter att den politiska klassen valt att fullständigt ignorera folkviljan, i snabb takt blir mångkulturella. Den framväxande nationalismen är en naturlig och synnerligen förutsägbar motreaktion på detta, inte en ny kraft som helt utan förvarning plötsligt äntrat arenan.
[…]
Bosnien illustrerar inte faran med nationalismen, utan med ett etniskt heterogent samhälle. ”
Skeptisk
/ 11/08/2018Sen åker hon och stödjer palestiniernas rätt till eget land…
Leif
/ 11/08/2018Melinda Gates presenterades i SR i går som ”en av världens mäktigaste kvinnor”. Hon beskrivs också av SR som ”IT-miljardär”. Hur tusan blev hon det? Hur lyckades hon krossa glastaket?
x
/ 11/08/2018@Leif
Hon har legat sig till allt det du beskriver.
Vinken föredöme för alla kvinnor!
x
/ 11/08/2018Snabbt & fel.
Vilket föredöme…
Kristian
/ 11/08/2018Hon kunde säkert ha varit miljonär, med arbete och ledning av project som Microsoft Bob!
Men miljardär blev hon med ”I do.”
emma83skrubb
/ 11/08/2018Reblogga detta på Emma i skrubben.
G
/ 11/08/2018Läste denna i oktober, men glömde posta här.
”Här röstar samma människor på både V och SD: ”Egentligen går det ju inte ihop”
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vasterbotten/har-rostar-samma-manniskor-pa-bade-v-och-sd-egentligen-gar-det-ju-inte-ihop
https://web.archive.org/web/20181023041814/https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vasterbotten/har-rostar-samma-manniskor-pa-bade-v-och-sd-egentligen-gar-det-ju-inte-ihop
G
/ 11/08/2018”Sjuksköterska stoltserade med blackface – fick sparken”
https://nyheter24.se/nyheter/utrikes/917270-sjukskoterska-stoltserade-med-blackface-fick-sparken
https://web.archive.org/web/20181104040106/https://nyheter24.se/nyheter/utrikes/917270-sjukskoterska-stoltserade-med-blackface-fick-sparken
Bamse
/ 11/08/2018Tycka vad man vill om Bill maher men framför allt i andra halvan av denna video är han riktigt vass på just denna punkt:
Ivar L
/ 11/08/2018Mycket bra sammanfattning av politisk korrekthet.
G
/ 11/08/2018Det finns twitterprofiler och sen finns det twitterprofiler……..
”Equal rights & value. We need more norms than white male ones. Facts & truth make things work.”
twitter.com/WictorssonBjorn
Chrille
/ 11/08/2018Förlorade all respekt för Wallström när hon blev intervjuad någon gång på nittiotalet. Någon sorts förening hade kommit med en inlaga – minns inte vad det gällde – och reportern undrade om man inte skulle ta hänsyn till detta ”de representerade ändå xxx tusen medlemmar”. Wallström var då minister för allt som blev över demokratinister, kvinnominister, ungdomsminister… (wikipedia påstår att hon aldrig varit demokratiminister).
Varpå Wallström svarade – helt oironiskt – att hon som demokratiminister representerade hela svenska folket, kvinnominister 4 miljoner, ungdomsminister över 1 miljon. Och 13 miljoner var mer än några hundra tusen.
Nu skulle man kunna tänka sig en ironisk minister som försöker göra poängen att det spelar inte så stor roll hur många man representerar, det är vad man försöker göra som spelar roll. Men nej, hon var helt oironisk och sådär irriterad på reportern som hon nästan alltid är trots att de alltid behandlar henne underdånigt.
Inte första gången hon agerar idiotiskt, odemokratiskt eller antisemitiskt. Men media lapar upp allt, hon är ju ”kvinna”. Något som bara är en fördel om man samtidigt är socialist.
michael.
/ 11/08/2018Margot Wallström borde bli medlem i flat earth society om hon inte redan är det.
x
/ 11/08/2018@michael.
Det ryktas om att hon är ordförande där.
G
/ 11/08/2018”France, Germany Pull Back On Plans For Tax On US Digital Giants
The EU has all but abandoned its original plan for a 3 percent tax on the revenues of large overseas digital companies, in the face of opposition from Nordic countries and Ireland.
At a meeting of EU finance ministers in Brussels on Tuesday, governments including Sweden, Denmark and Ireland said they opposed the proposed EU-wide tax because it could harm their competitiveness.”
https://www.silicon.co.uk/workspace/france-germany-pull-back-on-plans-for-short-term-digital-tax-238631?inf_by=5be3f3f3671db8ea388b4ed2
G
/ 11/08/2018Senior
/ 11/08/2018Det är inte socialdemokraterna heller; slutmålet är detsamma.
V förhåller sig till S så som bolsjeviker till mensjeviker.
Polyester Poontang
/ 11/08/2018Bravo, Alyssa Milano – nej, #metoo-rörelsen har inte många fans här, men här är någon som vågar vara konsekvent:
“Any time that there is any bigotry or anti-Semitism in that respect, it needs to be called out and addressed. I’m disappointed in the leadership of the Women’s March that they haven’t done it adequately,” Milano says now, referring to leaders of the Women’s March who’ve refused to denounce Nation of Islam leader Louis Farrakhan’s anti-Semitic, homophobic, and transphobic statements.”
https://www.advocate.com/women/2018/10/30/metoo-activist-alyssa-milano-wont-be-stopped
Olof
/ 11/08/2018Ja, Milano förtjänar en viss respekt för att hon åtminstone försöker navigera rätt för sin sak snarare än att hänge sig helt åt grupppolitik.
Dock mosade nog de falska anklagelserna i Kavanaugh debaklet den sista trovärdigheten #metoo hade i USA.
grodan boll
/ 11/08/2018Du tror på fullaste allvar att Kavanaugh inte redan är glömd? De nyheterna är över en vecka gamla!
Olof
/ 11/08/2018Sprang på den här infon nyligen som indikerar att efter ett år av #metoo har attityderna i USA förändrats till mer skepsis till anklagelser:
https://www.economist.com/graphic-detail/2018/10/15/after-a-year-of-metoo-american-opinion-has-shifted-against-victims
G
/ 11/08/2018–
G
/ 11/08/2018”Kritiken efter avslöjanden om SSU – mot Stefan Löfven
Stefan Löfven måste agera på SSU-skandalerna. Det menar Moderaternas gruppledare Tobias Billström, som nu går hårt åt både S-ledaren, Margot Wallström (S) och Morgan Johansson (S).
Han menar att de har agerat med flathet inför skandalen.
– Var är Stefan Löfven när den värsta stormen någonsin kring partiets ungdomsförbund i modern tid blåser upp? säger Billström.
– Det är nästan ingen som trätt fram. Var är Stefan Löfven när den värsta stormen någonsin kring partiets ungdomsförbund i modern tid blåser upp? Att Margot Wallström i stället springer runt som utrikesminister och lägger ner tid på kanadensiska professorer säger ju också väldigt mycket om inställningen till detta, tycker jag. Vi behöver få veta vad S tänker göra åt det här. Hur de ska säkerställa att det som inträffat aldrig mer får inträffa?
– Som skåning och riksdagsledamot från Malmö, en stad som hamnat i fokus i den här skandalen, så blir man upprörd och beklämd. Vi vet hur problematiskt det är för judar i Malmö och i Sverige. Ändå har det största partiet i Sveriges riksdag omfattande problem med radikalisering, antisemitism och homofobi i ett av ungdomsförbundets största distrikt. Det är ju inte svårt att räkna ut att det finns en koppling som man bör gräva mer i.
Vad menar du att Löfven ska göra? Handlar det om ett fördömande eller om mer konkreta åtgärder?
– Först och främst måste man komma fram med en åsikt. Stefan Löfven har inte sagt något om den här skandalen, som är av tung karaktär. Man har i stället placerat allt i knät på ledningen inom SSU. Det fodras ju att man från partiets ledning talar om hur man tänker säkerställa att det här inte upprepas. Och att man också ser till att förklara för svenska folket hur man som regeringsbärande parti har kunnat tillåta att den här situationen uppstod och kunnat pågå under så lång tid. Det är inte så att de här sakerna uppstod i går, utan det är ett fenomen som fått växa under flera års tid.
Billström tror dock att det kan finnas en tydlig anledning till att det varit så tyst från ledande S-politiker.
– Jag tror att det beror på att vissa företrädare, som Morgan Johansson, haft en väldigt hög svansföring när det gäller bekämpandet av terrorism. Då vill man kanske inte förknippas med radikalisering i den egna rörelsen. Morgan Johansson kommer ju själv från Skåne och har bakgrund i det distriktet. Men så kommer man inte undan problemet. Man måste agera tydligt och med en plan.
Expressen har sökt Morgan Johansson (S), justitieminister i övergångsregeringen, som via pressekreteraren meddelar att detta är en fråga för partidistriktet och SSU.”
https://www.expressen.se/nyheter/kritiken-efter-avslojanden-om-ssu-mot-stefan-lofven/
Tänkt om detta gällt Ungsvenskarna och Åkesson hade gömt sig och varit tyst under lika lång stund. Det hade varken media eller andra partier gått med på, hade blivit ett jävla liv.
G
/ 11/08/2018SSU-profil tvingas avgå – förbundet skärper tonen
Nu skärper förbundet tonen.
– Det gör det mycket svårt för SSU Skåne att återupprätta förtroendet och fortsatt få finansiering, säger förbundssekreterare Andrea Törnestam.
Nu tvingas Mohammed Abeed, som delat antisemitiska konspirationsteorier på Facebook, avgå som ordförande för SSU Malmö Centrum.
”För kännedom så har Mohammed Abeed under dagen uppmanats av sin styrelse att avgå, vilket han också har gjort”, skrev SSU:s förbund i ett mejl på onsdagskvällen.
..[..]..
SSU:s förbundsordförande Philip Botström har tidigare krävt att bland andra SSU Skånes vice ordförande, Khloe Abdel Wahab, som praktiserat för Egyptens militärregim, ska avgå.
I en intervju med Sveriges Radios Studio Ett sa hon dock att hon inte tänker avgå. ”Jag var naiv”
Hon inväntar en förklaring från förbundet eller ett eventuellt uteslutningsärende.”
https://www.expressen.se/kvallsposten/ssu-profil-tvingas-avga-forbundet-skarper-tonen/
https://web.archive.org/web/20181108121135/https://www.expressen.se/kvallsposten/ssu-profil-tvingas-avga-forbundet-skarper-tonen/
”I SR:s Studio Ett sa vice ordförande Khloe Abdel Wahab, som vägrar avgå trots att hon praktiserat hos Egyptens militärregim, att det i grunden handlar om islamofobi och rasism.”
https://www.expressen.se/kvallsposten/extremism-sprids-av-ssu-bjod-in-radikal-predikant/
https://web.archive.org/web/20181108121024/https://www.expressen.se/kvallsposten/extremism-sprids-av-ssu-bjod-in-radikal-predikant/
”Machogänget har tillåtits förstöra SSU
Machogänget inom SSU har skickligt spelat på problemet med att personer med invandrarbakgrund är underrepresenterade i arbetarrörelsen. Samtidigt har denna gruppering visat respektlöshet gentemot arbetarrörelsens och SSU:s värderingar, skriver Kristin Linderoth.”
https://www.expressen.se/kvallsposten/debatt-kvp/machoganget-har-tillatits-forstora-ssu-/
https://web.archive.org/web/20181108121140/https://www.expressen.se/kvallsposten/debatt-kvp/machoganget-har-tillatits-forstora-ssu-/
Jag fullkomligt älskar att allt detta händer inför öppen ridå, det är så mycket bättre än alternativet. Det är mulet ute, men inom mig lyser solen 🙂
Ivar L
/ 11/09/2018Det blir rätt komiskt med antisemitismen i sammanhanget. Muhammed Adeeb anser alltså att Egypten styrs av sionister, men samtidigt har hans SSU-kollega Khloe Abdel Wahab praktiserats för dess regim… Lite motsägelsefullt här både inom det islamistiska Skåne-SSU som i rapporteringen från media.
Fast allra mest komiskt i sammanhanget är det faktum att judarna får skulden för allt elände i Irak, Syrien, Jemen och Libyen (inte Afghanistan?)… Där finns väl i runda tal ungefär noll judar. Det känns som att om man skall problematisera en religion i den regionen så säger Ockhams rakkniv att det inte är judendomen i varje fall. 😀
G
/ 11/08/2018Och här har vi SVT:s hedersdoktor som rapporterar om saken i denna tråd…
Senior
/ 11/08/2018Denna person är snarare aktivist än journalist, precis som Svensk msm.
Ivar L
/ 11/09/2018Nog för att journalister skall ställa tuffa frågor men den där herren deklamerar ju snarare sin egen uppfattning. Det är ju inte honom folket har att rösta på, det är vad politikerna säger som är det viktiga, frågor bör hållas korta och koncisa så vi får veta hur politikerna tycker. Inte tvärt om att politikerna skall kommentera journalisternas åsikter.
Och när han håller fast mikrofonen och hindrar sin kollega att komma till tals… Det är ju bara så uselt och töntigt.
Ivar L
/ 11/09/2018Aha, kvinnan är Vita Husets representant som skall fördela ordet/mikrofonen… Det gör snarare saken ännu värre. Hon borde naturligtvis respekteras av journalisten i fråga. Särskilt som han verkligen fått tala (snarare än intervjua) en lång stund.
Kristian
/ 11/09/2018Den enklaste lösningen borde vara att ha flera mikrofoner så att man kan stänga av när någon fått sin chans.
Förstår inte varför detta inte görs mer konsekvent, till exempel när folk rusar upp på scen och stjäl en mikrofon.
Gorby
/ 11/09/2018G
/ 11/08/2018Idioten Emil kanske inte vet hur man avföljer, dessutom borde han genast radera följande från sin egen twitterprofil: ”if u cant be positive! get the fuck off”
G
/ 11/08/2018G
/ 11/08/2018G
/ 11/08/2018–
Senior
/ 11/08/2018Fast jag förstår inte varför ryssarna skulle signalspana på sitt eget departement…..
Olof
/ 11/08/2018Man måste ju övervaka att de anställda håller sig till rätt kommunistiska värdegrund.
Klassiskt USSR ju.
Senior
/ 11/09/2018Hahaha!
Ja det har du rätt i.
G
/ 11/08/2018Kvällens Opinion Live – 22:00 SVT1…
”Svårt sjuka Sannes mamma Eva Dozzi möter politiker efter ”Uppdrag granskning”. Och har feministerna gjort män till syndabockar för allt? Ivar Arpi möter Nathan Hamelberg med flera.
Programledare: Belinda Olsson.”
G
/ 11/08/2018twitter.com/DASweden:
”The official branch of the U.S. Democratic Party for Americans living in Sweden”
Pether
/ 11/08/2018Så Trump är en av tre presidenter som ökat senatkontrollen samt förlorat väldigt få stolar i representanthuset, som annars alltid brukar vinnas av oppositionen, men men… fakta verkar ju inte spela någon roll.
G
/ 11/08/2018Ångrar nästan att jag läste , men men..
G
/ 11/08/2018https://archive.is/RFUSe
https://web.archive.org/web/20181108094326/https://www.svt.se/opinion/vi-kommer-att-ga-sa-langt-som-det-kravs
Älskar att ”Alliansen” med s.k högerpartiet M börjat samarbete med detta parti i Göteborg. HAHAHAHA! Lycka till.
https://www.svt.se/nyheter/snabbkollen/allians-samarbete-med-v-mp-och-fi
Ivar L
/ 11/09/2018Ja, det är otroligt fascinerande att se hur allianspartier romt om i landet och som ägnat senaste decenniet, minst, åt att trasha Miljöpartiet nu plötsligt verkar tycka att tomtarna är jättebra. Detta infaller ungefär samtidigt som Mp rasat extremt i förtroende hos svenska folket. Hur sjutton tänker Alliansen egentligen egentligen?
Men som en hel del förutspådde, en röst på M (och de andra) var en ren lotteriröst.
hllviken
/ 11/08/2018hllviken
/ 11/08/2018G
/ 11/08/2018Från en artikel/text/ledare någonstans? Hittar inget när jag letar 😦
hllviken
/ 11/08/2018#svpol
Gorby
/ 11/09/2018Jordan B. Peterson om Sverige: ”Ett socialt experiment som får konsekvenser för hela världen” https://www.svt.se/kultur/bok/jordan-b-peterson-om-sverige-ett-socialt-experiment-som-far-konsekvenser-for-hela-varlden?cmpid=del:tw:20181109:jordan-b-peterson-om-sverige-ett-socialt-experiment-som-far-konsekvenser-for-hela-varlden:nyh:lp via @svtnyheter
Gorby
/ 11/09/2018Ivar L
/ 11/09/2018Inte för att auktoritet är ett argument men det här är trots allt rätt komiskt. Och hon har ju dessutom bevisligen fel. Rätt intressant hur MSM väjer för detta simpla faktum och låtsas som det finns något att debattera.
Kronblom
/ 11/09/2018Hur fan kan man få 2,7 i avgångsbetyg på gymnasiet utan att ha blivit reglerad från skolan innan dess?
G
/ 11/08/2018”Jörgen Huitfeldt: För den goda sakens skull”
https://axess.se/magasin/default.aspx?article=3905
G
/ 11/08/2018hllviken
/ 11/08/2018Ivar L
/ 11/09/2018Varför vill egentligen Bilderberg-gruppen ha lika utfall mellan könen?
Det har jag lite svårt att förstå.
Massimmigration, social oro och olika former av inblandning i tredje världen (”humanitär hjälp”, avsättande av diktatorer m.m.) är ju direkt kopplade till inkomster för de besuttna i Väst, men lika utfallsprincipen är svårare att se den ekonomiska nyttan för eliterna i.
Kristian
/ 11/09/2018En ursäkt att hålla kontrollmekanismerna i gång?
Mycket byråkrati blir det …
Martin Gustavsson
/ 11/10/2018”lika utfallsprincipen”?
G
/ 11/08/2018Melmac
/ 11/08/2018Måste vara Alliansens fel…..eller Trumps……för Sosseriets kan det ju aldrig vara. Stirrhäll bara lägger huvudet på sned och stirrar in i kameran och säger att hon blir upprörd.
Ja, hela bästaste coolaste tjejgänget blir upprörda. Utom Diesel-Åsa, henne har de sparkat ut eftersom det lilla offret stod o lipade i TV.
Baaah! Jävla parasitpolitiker!
Rikard
/ 11/08/2018Hej.
Jenny Pahlberg kan väl söka asyl?
Då finns inget kostnadstak.
Kamratliga hälsningar,
Rikard, fd lärare
x
/ 11/08/2018SvT:s nya satsning ”Maträddarna” är ingenting annat än lobbying för klimatalarmismen och eftersom målet helgar medlen så är det inte så noga med sanningen.
https://www.atl.nu/lantbruk/odlare-besvikna-pa-svts-matraddarna/
Odlare kritiska till SVT:s nya matprogram
”En som reagerade på programmet var Mikael Jidenholm på Ugglarps Grönt i Slöinge. Företaget bedriver grönsaksodling på 40 hektar och säljer främst till restaurang och konsument. Han tycker att odlarna framställdes som om de slänger mat i onödan.
– Den här viktiga frågan hanterades lite konstigt. De bortsorterade morötterna slängs troligtvis inte, utan blir djurfoder, biogas eller går tillbaka till jorden som organiskt material. Att dessutom häpna över att inte morotsblasten tas tillvara, var lite som att idiotförklara bonden. Tar man bort allt organiskt material så utarmas jorden, säger han.”
G
/ 11/08/2018”Vänsterextremister utanför Tucker Carlsons hem: ”Vi vet var du sover”
https://nyheteridag.se/vansterextremister-utanfor-tucker-carlsons-hem-vi-vet-var-du-sover/
G
/ 11/08/2018Tomas Fritiofsson
/ 11/08/2018perfekt en satir myndighet där allt ska godkännas
känns väldigt tryggt (obs spår av ej testgodkänd satir )
MiT
/ 11/08/2018Läs tråden
Olof
/ 11/08/2018En snabbtitt genom Owes twitter och hoppsan, där var förtroendet förbrukat. Intressant val att retweeta Anne Applebaum som var med och skrev rapporten till MSB som förespråkar censur av alternativmedia… ger verkligen intrycket av att vara en seriös förespråkare av fri media… eller kanske snarare… partisan hack…
Hur illa får man bete sig som journalist?
Ivar L
/ 11/09/2018TT-reporter…
Redan där slutar mitt förtroende.
Senast igår publicerades en fejknyhet av TT i SvD. De skrev om hur polisen rev ”tältlägret” i Solna där utkastade immigranter har ”bott”. Inte ett ord från TT om att allt bara var ett PR-trick.
MiT
/ 11/08/2018Ivar L
/ 11/09/2018Givet att stödja säger jag. Ivar är hyfsat bra, särskilt i skrift.
Ivar L
/ 11/09/2018Oj, han har redan fått ihop 300 000 kr…
10 000 kr per dag har han dragit in till projektet.
Rätt uppenbart att det saknas väsentliga litteratur i vissa frågor i Sverige. Undrar om biblioteken skall bannlysa denna också?
MiT
/ 11/08/2018Pelle2
/ 11/08/2018snarare feministforskat…
Kronblom
/ 11/09/2018Framforslad.
Ivar L
/ 11/09/2018Skrev de om Annie Lööfs killgissande i Skavlan också?
Pelle2
/ 11/08/2018OT:
Emma Jaenson på BLT skriver ännu en bra ledare.
Denna gången om att vi måste bli friska från identitetssjukan.
http://www.blt.se/ledare/vi-maste-bli-friska-fran-identitetssjukan/
Ivar L
/ 11/08/2018Inte nytt men ändå…
Lyssna på denne väsnterextremist försvara våld mot oliktänkande; ”självförsvar”
tompas11
/ 11/08/2018Get a haircut and get a job!
Grodan Boll
/ 11/08/2018”Professor Giraffe”.
Ett levande meme 🙂
hllviken
/ 11/08/2018http://www.gertrud1.se/blogg/
/ 11/08/2018Jag tänkte rubriksätta det jag skrivit till Förnuft och Känsla, det är så uppenbart att när Jordans Förnuft möter svensk feministisk politik så blir det uppenbart att det enda man har att komma med är KÄNSLOR. Jag kollade runt på twitter och feminist efter feminists enda respons var – Han är dum. Okey att vanliga människor inte besitter vare sig intellektuell kapacitet eller har förmåga att skilja mellan sina tankar och känslor, men våra ministrar och partiledare. Hm Wallström och Lööf sitter snart i en regering nära dig. Här är min text om kriget om narrativet. Tärningen är kastad let the game begin. http://www.gertrud1.se/2018/11/04/jordan-petersson-den-starka-mannen-som-utmanar-tidsandan/
Kristian
/ 11/08/2018Är det verkligen en äkta Ganman, den där?
Känns lite ”opolerad”.
Kristian
/ 11/08/2018Diagrammet med Sverige”demokraterna”, alltså.
weasel
/ 11/08/2018”Kryp tillbaka under din sten, Margot Wallström ” = Kvinnofientligt näthat.
”Kryp tillbaka under din sten, Jordan Peterson” = Intellektuellt och analyserande uttalande av utrikesministern.
För övrigt skulle jag bara vilja informera om att jag i natt spenderade exakt 8 timmar och 20 minuter på akuten eftersom jag behövde träffa en läkare. Av detta kan vi dra slutsatsen att Annika ”Ett Sverige att skryta med utomlands, svensk sjukvård i världsklass” Strandhäll är en faktaresistent foliehatt som sprider fake news och en falsk s v e r i g e b i l d.
Jag hoppas att hon drabbas av den mest smärtsamma sjukdomen i världshistorien och att hon då får träffa en läkare efter bara 8 timmar och 19 minuter.
Ivar L
/ 11/09/2018Hon har säkert någon privat sjukvårdsförsäkring eller läkartillgång via sin arbetsgivare. Hon kommer aldrig dela akutrum med kreti och pleti.
Gorby
/ 11/09/2018Gorby
/ 11/09/2018Senior
/ 11/09/2018Ja, med tanke på hur media är infiltrerat är det ju inte direkt förvånande. Både politiken och media är fullständigt marinerade av Ryssvänner, både nyttiga idioter och rena värvade agenter.
Och efter att ha påbörjat läsningen av Theutenbergs dagböcker från UD har mina värsta farhågor besannats, och bl.a. den Svenska regeringens hemligstämpel av Stasiregistren och Rosenholtzkartoteket får en fullständigt naturlig förklaring. -I stort sett hela sosseregimen skulle avslöjas som värvade agenter.
En intressant notering är att Jan Eliassons namn seglar upp med jämna mellanrum, tex. i kretsen runt Sverker Åström.
Detta skulle förklara både det ena och det andra
sabotagetvanstyret av de myndigheter han basat över.bergersjo
/ 11/09/2018Björklund har ju fått lite frågor om varför han vill rösta ner en ”alljangsregering”. Skrev lite om det i bloggen:
https://bergersjo.wordpress.com/2018/11/09/major-bjorklund-socialist/
Senior
/ 11/09/2018Precis så.
SD har tyvärr helt rätt i sitt påstående om sjuklövern.
-Jag skulle snarare gå ett steg till och kalla dem en sjuhövdad Hydra….
Grodan Boll
/ 11/09/2018Via NyheterIdag, lite klassisk tredjevågsfeminism och yttrandefrihet på Åbo akademi:
(Håll bingobrickan redo)
Man undrar vad institutionsfeministerna tycker om det?
Att tycka och tänka olika? Att diskutera och bolla dessa olikheter? Vid ett universitet??? Nää. Där går gränsen!
Otippat. Var det inte feministerna som pluggar teknisk fysik den här gången heller?
Par for the course:
https://www.vice.com/en_us/article/xd4nd7/we-went-to-a-mens-rights-lecture-in-toronto
Hot, hat, stäng ner, tysta!
Ivar L
/ 11/09/2018Rätt underhållande med det aningslösa glorifierandet av journalister ibland. Här, med anledning av Trump vs. Acosta:
Åke Ortmark var så lagom ärlig som journalist. Han skrev till och med brev till finansmannen Robert Weil och bad honom att inte berätta för mycket om finanskrisen och hur den gick till för svenska folket. Så agerar inte en sanningssökare:
http://www.quistbergh.se/view/67
(Historien går att hitta på fler ställen, den är väl belagd)
Leif
/ 11/09/2018Det byggprogrammet ledde till galopperande kommunala skattehöjningar och ett överutbud av bostäder under lång tid. Konsekvensen blev att man på många håll i landet övergav hela bostadsområden och lät dem förfalla. Ibland revs de med statliga stödpengar. Exempel:
https://www.nt.se/nyheter/valdemarsvik/arbete-pa-overgivet-bostadsomrade-vacker-fragor-12283943.aspx